Πρόσκληση στην 1η Συνάντηση Σχολής Γονέων 3ου ΓΕΛ Κοζάνης

ATT00188

Το 3ο ΓΕΛ Κοζάνης συνεχίζοντας τη λειτουργία Σχολής Γονέων, θα επαναλειτουργήσει και φέτος τη Σχολή Γονέων με θέματα που αφορούν τους γονείς και τη σχολική κοινότητα. Στο πλαίσιο αυτό προγραμματίζει την 1η συνάντησή της τη Δευτέρα 13 Νοεμβρίου 2023 και ώρα 18:30 στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του 3ου ΓΕΛ (Μακρυγιάννη 24) με θέμα: “Επαγγελματικός Προσανατολισμός, ομάδες προσανατολισμού, δεξιότητες και τάσεις σπουδών με προοπτική”. Η εισήγηση αφορά στην ενημέρωση των γονέων για τη λειτουργία του θεσμού και του γραφείου Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού (ΣΕΠ) της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (ΔΔΕ) Κοζάνης, τις επιλογές που ανοίγονται στους μαθητές μέσα από τις διάφορες ομάδες προσανατολισμού, τις δεξιότητες του μέλλοντος και τις διαφαινόμενες τάσεις σπουδών με προοπτική.

Προσκεκλημένος ομιλητής είναι ο κ. Γιάννης Τιάκας, Υπεύθυνος Γραφείου ΣΕΠ της ΔΔΕ Κοζάνης.

Ο Γιάννης Τιάκας, είναι ενταγμένος στο επίσημο μητρώο των Συμβούλων Σταδιοδρομίας / Επαγγελματικού προσανατολισμού του ΕΟΠΠΕΠ επιπέδου Α1 (Ανώτερου Επιπέδου – Αξιολογητών) με A.M. 199/19-04-2022. Επίσης, είναι κάτοχος μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών Επαγγελματικού Προσανατολισμού και Συμβουλευτικής και απόφοιτος του προγράμματος Ειδίκευσης στην Συμβουλευτική και τον Προσανατολισμό (ΠΕ-ΣΥΠ) της ΑΣΠΑΙΤΕ Κοζάνης με εκπαίδευση στον σχεδιασμό και την ανάπτυξη σύγχρονων παρεμβάσεων με την αξιοποίηση αφηγηματικών και αναστοχαστικών τεχνικών καθώς και στην ανάπτυξη Δεξιοτήτων Ζωής και Σταδιοδρομίας σε Μαθητές, Εφήβους και Νέους.

Μετά την εισήγηση θα ακολουθήσει συζήτηση σχετικά με το θέμα.

Ακολουθεί συνημμένα πρόσκληση για την 1η συνάντηση και η αφίσα της δράσης.

Με τιμή,
Η Διευθύντρια της Σχολικής Μονάδας