Διδακτική Επίσκεψη-Δράση από το ΕΝΕΕΓΥΛ Άνω Κώμης Κοζάνης στο σχολείο μας

Με αφορμή την 3η Δεκεμβρίου, Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία, και με σκοπό την ευαισθητοποίηση της εκπαιδευτικής κοινότητας αλλά και ευρύτερα της κοινωνίας επί ζητημάτων ισότιμης πρόσβασης των ατόμων με αναπηρία στην εκπαίδευση, το σχολείο μας ,  σε συνεργασία με το ΕΝΕΕΓΥΛ Άνω Κώμης Κοζάνης συμμετείχε σε Εκπαιδευτική δράση-Θεατρικών εργαστηρίων και εργαστηρίων χορού  με τίτλο  «Τα σχολεία των θαυμάτων».

Το 1ο θεατρικό εργαστήριο πραγματοποιήθηκε την  Τρίτη 07/11/2023 με τους/τις εκπαιδευτικούς θέατρου  κ. Μπατάνη Μαρία, ΠΕ91.01  και κ. Δαμάκη Κωνσταντίνο, ΠΕ91.02 του Καλλιτεχνικού Γυμνάσιο  Λύκειο Κοζάνης. Συμμετείχαν μαθητές/τριες και εκπαιδευτικοί από το ΕΝΕΕΓΥΛ Άνω Κώμης Κοζάνης και το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Λύκειο Κοζάνης.

Στόχος  ήταν να επιτευχθεί ο μέγιστος βαθμός αυτονομίας των μαθητών/τριών τόσο σε μαθησιακό όσο  και σε ψυχοκοινωνικό επίπεδο μέσα από τη θεατρική αγωγή. Μεταξύ άλλων οι μαθητές/τριες των δύο σχολείων στα Θεατρικά εργαστήρια ασχολήθηκαν με:

• Υποκριτική του σύγχρονου θεάτρου
  • Εκμάθηση – σκηνοθεσία μονολόγων
  • Έρευνα ηρώων
  • Εκμάθηση ρυθμού
  • Αυτοσχεδιασμός
  • Έρευνα ύφους
  • Κινησιολογία
  • Φωνητική – τραγούδι
  • Ενδυματολογία
  • Θεατρικό παιχνίδι
  • Σκηνοθεσία θεάτρου
  • Παιχνίδια ρόλων
  • Παντομίμα – Μιμική
  • Χορός
  • Κατασκευές και άλλα

To παραπάνω πρόγραμμα συνεκπαίδευσης για τα σχολεία σχεδιάστηκε και εφαρμόστηκε ως ενισχυτικός και ενταξιακός θεσμός της μαθησιακής διαδικασίας και της παιδαγωγικής πράξης σε μαθητές/τριες τυπικής ανάπτυξης και μαθητές/τριες με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες οι οποίοι/ες δύνανται με μαθησιακή υποστήριξη να παρακολουθήσουν και να συμμετέχουν από κοινού σε  ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα θεατρικής αγωγής  με ασκήσεις, τεχνικές και συμβουλές  για την  υποκριτική, την τέχνη της ερμηνείας, την ανάπτυξη των θεατρικών χαρακτήρων και την εξωτερίκευση των συναισθημάτων.

Σε συνεργασία με το ΕΝΕΕΓΥΛ Άνω Κώμης Κοζάνης  συμμετείχαμε στη δράση  «Τα σχολεία των θαυμάτων», ξεκινήσαμε ένα ταξίδι στην υποκριτική για να ανακαλύψουμε τη χαρά της έκφρασης και την ικανότητα να γνωρίσουμε τον εσωτερικό μας κόσμο μέσω του θεάτρου. Ανακαλύψαμε και αναπτύξαμε τον εσωτερικό μας ηθοποιό και εκπληρώσαμε τις κρυμμένες επιθυμίες και τα θέλω μας.

Ζήσαμε ένα ξεχωριστό ταξίδι στον κόσμο του θεάτρου, της έκφρασης και της δημιουργικότητας .

Παράλληλα την  Τρίτη 07/11/2023 πραγματοποιήθηκαν εργαστήρια  χορού με τον εκπαιδευτικό   του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου Λυκείου Κοζάνης  κ. Παπαζήση Αργύριο, ΠΕ11 και Θεατρικές κατασκευές από τους/τις εκπαιδευτικούς και μαθητές /τριες του ΕΝΕΕΓΥΛ Άνω Κώμης Κοζάνης.

Συντονισμός για το Καλλιτεχνικό σχολείο  κ. Τζιούτζα Βάγια, ΠΕ06 και  για το ΕΝΕΕΓΥΛ η κ.Δίλλαλου Αμαλία, ΠΕ04.01.