84ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός, «Ο ΘΑΛΗΣ» – 15ος Μαθητικός Μαθηματικός Διαγωνισμός «ΥΠΑΤΙΑ»

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι, ο 84ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός, «Ο ΘΑΛΗΣ», στα Μαθηματικά, θα διεξαχθεί το Σάββατο 4 Νοεμβρίου 2023 και ώρα 9.00 π.μ.
  • -> στο 6o Γυμνάσιο Κοζάνης (Αηλιόστρατας 21) για την περιοχή της Κοζάνης και
  • -> στο 1ο Γενικό Λύκειο Πτολεμαΐδας (Κωνσταντινουπόλεως 2) για την περιοχή της Εορδαίας
Ώρα Προσέλευσης: 08.45
Ο διαγωνισμός είναι προαιρετικός και απευθύνεται στους μαθητές και στις μαθήτριες όλων των τάξεων Λυκείου και των Β΄ και Γ΄ τάξεων Γυμνασίου.
Θα έχει διάρκεια τρεις (3) ώρες και θα απαρτίζεται από τέσσερα (4) θέματα πλήρους ανάπτυξης.
Καλό είναι οι διαγωνιζόμενοι/ες να έχουν μαζί τους γεωμετρικά όργανα.
Την ίδια ημέρα και ώρα, στα ίδια εξεταστικά κέντρα, το παράρτημα Κοζάνης σε συνεργασία με το παράρτημα Ημαθίας διοργανώνει υπό την αιγίδα της Δ/νσης Δ/θμιας Εκπ/σης Κοζάνης τον 15ο μαθητικό μαθηματικό διαγωνισμό «ΥΠΑΤΙΑ» για τους μαθητές και τις μαθήτριες της Α΄ Γυμνασίου. Για τον διαγωνισμό αυτόν ισχύει ό,τι και για τον διαγωνισμό «Θαλής».
Οι επιτυχόντες/-ούσες στον διαγωνισμό «ΥΠΑΤΙΑ» θα κληθούν να πάρουν μέρος στον διαγωνισμό «ΚΑΡΑΘΕΟΔΩΡΗ», ο οποίος θα διεξαχθεί ταυτόχρονα με τον διαγωνισμό «Ευκλείδης» της ΕΜΕ.
Δηλώσεις συμμετοχής στη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κοζάνης ή στο Email: emekozanis@yahoo.gr έως και την Τετάρτη 1 Νοεμβρίου 2023.