Τα πρόσωπα και τα όργανα του Αγώνα

Η Εφορεία Αρχαιοτήτων Κοζάνης και το Καλλιτεχνικό Σχολείο Κοζάνης, με αφορμή τη συμπλήρωση 200 χρόνων από την έναρξη της Ελληνικής Επανάστασης, συνδιοργανώνουν Έκθεση Ζωγραφικής της εικαστικού Γλύκας Διονυσοπούλου και μαθητών του Καλλιτεχνικού Σχολείου Κοζάνης με τίτλο: «Τα πρόσωπα και τα όργανα του Αγώνα»
Η επιμέλεια των έργων και η καθοδήγηση των μαθητών έγινε από τον καθηγητή εικαστικών κ. Χρήστο Σαμαρά.
Η έκθεση θα εγκαινιαστεί τη Δευτέρα 20 Δεκεμβρίου 2021 και ώρα 17:00 στο Αρχοντικό Γρηγορίου Βούρκα (δίπλα στη Μητρόπολη), στην Κοζάνη.
Τα εγκαίνια θα πλαισιώσει μουσικά με παραδοσιακά τραγούδια ο Νίκος Ματθαίου.
Διάρκεια έκθεσης: Δευτέρα 20 Δεκεμβρίου έως Πέμπτη 30 Δεκεμβρίου 2021
Ώρες λειτουργίας της έκθεσης: 9:00- 15:00
Είσοδος Ελεύθερη
Σημειώνουμε ότι η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί με τήρηση των πρωτοκόλλων ασφαλούς λειτουργίας αρχαιολογικών χώρων, μνημείων και χώρων διεξαγωγής εικαστικών και λοιπών καλλιτεχνικών εκθέσεων, στο πλαίσιο των μέτρων προστασίας της δημόσιας υγείας από τον κίνδυνο περαιτέρω διασποράς του κορωνοϊού COVID-19.