Οι μαθητές μας “πρασινίζουν” το χωριό που φιλοξενεί το Καλλιτεχνικό Σχολείο Κοζάνης!

Η  Κοινότητα Κλείτου σε συνεργασία με το Εθνικό Κέντρο Έρευνας και Τεχνολογικής Ανάπτυξης (ΕΚΕΤΑ), με το τμήμα Πρασίνου και Περιβαλλοντικής Διαχείρισης Δήμου Κοζάνης καθώς και με το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο με ΛΤ Κοζάνης πραγματοποίησαν δράση δενδροφύτευσης την Τετάρτη 10 Απριλίου στον Κλείτο Κοζάνης.

Στο πλαίσιο του προγράμματος περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης “Κλιματική Αλλαγή Τι με νοιάζει; Τι με επηρεάζει;” η μαθητική κοινότητα του σχολείου μας πήρε μέρος στην δενδροφύτευση. Στόχος μας είναι η προστασία του φυσικού περιβάλλοντος και η αναβάθμιση του βιοτικού μας επιπέδου. Η δενδροφύτευση αποδεδειγμένα συμβάλλει θετικά στο περιβάλλον, όπως την συγκράτηση του εδάφους και των υδάτων. Επίσης αναβαθμίζει την βιοποικιλότητα και ομορφαίνει το περιβάλλον.

Η δράση πραγματοποιήθηκε μετά από σχετικό κάλεσμα του Προέδρου της Κοινότητας Ν.Κλείτου, με τη συμμετοχή & παρουσία δημοτικών συμβούλων, του Δημάρχου & Αντιδημάρχων του Δήμου Κοζάνης.