“Το ’24 γίνομαι 17 και ψηφίζω Ευρωπαϊκά”

Την Τετάρτη 13 Μαρτίου 2024, το σχολείο μας συμμετείχε στην εκδήλωση με τίτλο “Το ’24 γίνομαι 17 και ψηφίζω Ευρωπαϊκά” που διοργάνωσε το 2ο ΕΠΑΛ Κοζάνης σε συνεργασία με τον Όμιλο Ενεργών Νέων Δυτικής Μακεδονίας.

Η δράση πραγματοποιήθηκε στην Κοβεντάρειο Δημοτική Βιβλιοθήκη Κοζάνης όπου συμμετείχαν τα πενταμελή μαθητικά συμβούλια της Β΄ τάξης των Λυκείων της πόλης της Κοζάνης, μαζί με τους συνοδούς εκπαιδευτικούς (1ο ΓΕΛ Κοζάνης, 3ο ΓΕΛ Κοζάνης, 4ο ΓΕΛ Κοζάνης, 1ο ΕΠΑΛ Κοζάνης, 2ο ΕΠΑΛ Κοζάνης και Καλλιτεχνικό Σχολείο Κοζάνης).

Η εκδήλωση υλοποιήθηκε στο πλαίσιο του Σχεδίου “Ενδυναμώνοντας τη Νέα Γενιά: Συμμετοχή των Νέων στις Ευρωπαϊκές Εκλογές” (YEEEs24)”, μία πρωτοβουλία του Ομίλου Ενεργών Νέων Δυτικής Μακεδονίας – Europe Direct Δυτικής Μακεδονίας. Το πρόγραμμα συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση στο πλαίσιο του προγράμματος επιχορηγήσεων του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στον τομέα της επικοινωνίας.