“Καλλιπάτειρα” από το ΔηΠεΘε Κοζάνης

Με ιδιαίτερη χαρά και ικανοποίηση το σχολείο μας παρακολούθησε την παράσταση “Καλλιπάτειρα” από το ΔηΠεΘε Κοζάνης την Παρασκευή 8 Δεκεμβρίου 2023 στην Αίθουσα Τέχνης Δήμου Κοζάνης.
Η Καλλιπάτειρα με την τολμηρή της απόφαση να παρακολουθήσει τη συμμετοχή του γιου της στους ολυμπιακούς αγώνες παρά τη ρητή απαγόρευση του νόμου, ενέπνευσε τους μαθητές μας.
Ακολούθησε εποικοδομητική συζήτηση με τον σκηνοθέτη και τους ηθοποιούς. Θερμή ήταν η ανταπόκριση των μαθητών που προβληματίστηκαν με τα έμφυλα στερεότυπα της εποχής και διατύπωσαν πλήθος ερωτήσεων στον καλλιτεχνικό διευθυντή και σκηνοθέτη της παράστασης, κ. Λ. Πλασκοβίτη, και τους υπόλοιπους συντελεστές.
Ευχαριστούμε θερμά το ΔΗΠΕΘΕ Κοζάνης που μας δίνει τη δυνατότητα να παρακολουθούμε παραστάσεις υψηλής αισθητικής και καλλιτεχνικής αξίας και ευελπιστούμε στη συνέχιση της άριστης συνεργασίας μας.